x

Ev eşyasında leke çıkarmak için doğal ve pratik yöntemler kullanmanız, kısa zamanda kumaşa zarar vermeden lekelerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Asitli doğal meyvelerle ve karbonatlarla pratik leke çıkarma yöntemler, asla geçmez dediğiniz lekelerin bile üstesinden gelebilir. Koltuk, perde, tişört, kazak, halı ve örtü lekelerine özel doğal formülleri kullanmanız kısa zamanda çözüm sağlayacaktır.

Deri Ev Eşyalarında Leke Çıkarma Yöntemleri

Deri koltuk, sandalye ya da mobilyalarınızda uygulayacağınız doğal pratik leke çıkarma yöntemleri, kısa zamanda lekelerden arınmanızı sağlayacaktır. Ancak deriler naif ve fırçalanmaması gereken kumaşlar olduğu için bu işlemleri nemli bezle yapmanız eşyanıza zarar vermemeniz için oldukça önemlidir. Deri kumaş lekeleri için kullanacağınız en faydalı ve kolay yöntem soğuk su ve elma sirkesi olabilir. Yarım çay bardağı elma sirkesini yarım litre soğuk suya dökerek, deri parça bez ile silerek temizleyebilirsiniz. Bezin çok ıslak olmamasına dikkat edilmeli aynı zamanda silme işlemi yapıldıktan sonra kurutulmalıdır. Deri koltuk ve mobilyalarınız anında temiz ve parlak yapısına geri dönecektir.

Alternatif olarak kesin çözümler için, Koltuk yıkama konusunda uzman desteği alarak kaliteli bir temizlik sağlayabilirsiniz.

deri-koltuk-lekesi-cikarma

Kumaş Ev Eşyalarında Çikolata Ve Yağ Çıkarma Yöntemleri

Doğal yöntemler kullanarak, çikolata, kahve ve yemek yağ lekelerinin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ılık su ve az miktarda alkol karıştırabilirsiniz. Alkol lekenin kısa zamanda çözülmesini sağlayacak, özellikle yağlı yiyeceklerin temizlenmesinde pratik bir yöntem olacaktır. Ancak yumuşak bir fırça kullanmalı, fırçayı çok bastırmadan kumaşın zarar görmemesini sağlamalısınız. Alkollü ılık suyla sadece lekenin olduğu bölgeyi ovarak kullanmalısınız. Aksi takdirde lekeyi yayabilir, daha fazla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.Pratik leke çıkarma yöntemleri için evinizde alkol bulunmuyorsa, yağ çıkartıcı özelliğe sahip bitkisel deterjanlarla da aynı uygulamayı yapmanız, suyun aşırı sıcak olmamasına ılık kıvamda kalmasına dikkat ederek uygulamaya başlayabilirsiniz.

leke-cikartma-yontemleri

Yağ Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Koltuk, sandalye ve kıyafetlerde de başımıza gelen çözümü zor olan yağ lekeleri, uzun süre bekledikten sonra kumaşın birçok yerine dağılabilmektedir. Yağ lekelerinin çıkartılması için hemen müdahale etmek her zaman en kesin ve en pratik yöntemlerden biri olacaktır. Yağ lekesi için halılarınızda ve koltuklarınızda bebek pudrası kullanabilirsiniz. Yağ lekesini hafif nemlendirdikten sonra bebek pudrasını üzerine döküp biraz beklemeniz, yağın çekilmesini sağlayacaktır. Sıcak suyla yağın üzerine çok az bir iki damla su dökebilirsiniz. Pratik leke çıkarma yöntemleri arasında hızlı ve kolay bir yöntem olarak, halınızın ve koltuklarınızın temiz kalmasını sağlayacaktır. Yağ lekesi için ne kadar hızlı davranırsanız, lekenin kalıcılığını da bir o kadar engellemiş olursunuz.

Mürekkep Lekesi Ve Makyaj Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Mürekkep lekesi her zaman zor çıkarılan bir lekedir. Pilot kalemden sıçrayan ve akan lekeler genellikle kısa zamanda kumaşın üzerinde yayılır. Mürekkep lekesini en iyi çıkaracak pratik yöntem sirkeli su olacaktır. Asidik özelliği olan sirke, mürekkep gibi lekelerin derinlemesine temizlenmesinde yardımcı olabilir. Yarım çay bardağı elma sirkesine az miktarda karbonat ekleyebilirsiniz. Lekenin üzerine nemli bezle gezdirerek, lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kumaşa çok baskı yapmadan, lekenin üst kısma çıkmasını sağlayacak şekilde bastırarak temizlemek lekenin dağılmamasında da yardımcı olacak yöntemlerden biri olabilir.

zor-lekeler-icin-tavsiyeleri

Halı Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Halınızda oluşan lekelere çözüm bulamıyorsanız, limon suyu, sirke ve bulaşık sabunu tam size göre olabilir. Ilık suyun içerisine koyacağınız bu üç karışım, temiz bezle silmeye başladığınızda mucizeler yaratabilir. Lekenin üzerine ılık suya karıştırdığınız limon suyu, sirke ve bulaşık deterjanıyla müdahale edebilirsiniz. Halınızın zarar görmeden doğal ve pratik bir şekilde temizlendiğini göreceksiniz. Pratik leke çıkarma yöntemleri arasında en bilinen her zaman karbonat ve sirke ikilisidir. Eğer halınız beyaz tonlardaysa işe yarayabilir ancak renkli bir halınız varsa çok fazla asit v beyaz görünümlü doğal malzemeler kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Halı lekelerinde limon suyu, karbonat ve sirke üçlüsü de işinize yarayacaktır.

Zor lekeleri çıkarmak ve kaliteli bir halı temizliği için, peryodik olarak halılarınızı profesyonel halı yıkama firmaları tarafından uzman desteği alarak temizletmenizi öneriyoruz. Çağbey Antalya halı yıkama fabrikası size hijyenik halı yıkama konusunda destek vermektedir.

pratik-leke-cikarma

Perde Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Perdenizde bulunan inatçı lekeler için karbonat pratik bir yöntem olabilir. 2 yemek kaşığı karbonatı perdenizi makineye koymadan önce lekenin üzerine koyarak, hafif nemlendirmeyle yayabilirsiniz. Lekenin etrafını saracak karbonatla birlikte makinenize koymanız kısa ve pratik yöntemlerden biri olacaktır. Pratik leke çıkarma yöntemleri kullanarak, çikolata, şarap, kahve ve yağ lekelerinden kurtulabilirsiniz. Ancak çıkmak bilmeyen lekelere sert fırçalar ve kimyasal maddele uygulamadan profesyonel yardım almalısınız.