x

Yün Halı Temizliği

Yün halılar gerek görüntüsü gerekse sağlıklı oluşu sebebi ile yaşam alanlarında en fazla kullanılan ürünlerdir. Bu ürünlerin kullanımı çok hoşken, kirlendiğinde de mutlaka dikkatli bir şekilde temizlenmesi gereken bir üründür. Yün halı temizliği diğer halı cinslerine göre oldukça zordur ve dikkat gerektirir. Bu halılarda temizlik işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Sizlere hem bu halıların kullanımı hem de temizliğine ilişkin detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Yün Halı Temizliği Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yün halıların temizliği belki de en zor işlerden biridir. Bu halıların yıkanması doğru olmadığı için genellikle silinerek bu temizleme işlemi yapılmaktadır. Yün halı temizlerken dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Bunların neler olduğu konusunda sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz Şöyle ki;

  • İlk olarak dikkat edilmesi gereken halının silinmesinin çok daha doğru olduğudur. Halı yıkama işlemi halının dokusunu bozabilecek etkiye sahiptir. Bu halılarda makineler ile narin yıkama işlemi de yapılabilir.
  • Halı temizlenirken kesinlikle soğuk su kullanılması gerekir. Sıcak su yüne zarar verir.
  • Bu halılarda sıradan deterjanlar veya çamaşır suyu gibi ürünler kullanılmamalıdır. Bunlar halının renginin solmasına veya tüyünün zarar görmesine neden olabilir. Bunun için Yün halı temizliğisırasında özel yün deterjanları kullanılmalıdır.
  • Halınızda yer alan leke silme ile çıkmayacak bir leke ise mecburen yıkama hizmeti alınması gerekir. Bu alanda hizmet veren profesyonel ekipler sizlere yardımcı olacaktır.

Yün Halılardaki Sıvı Lekelerin Çıkarılması

cagbey-yun-hali-yikama-antalya
yün halı yıkama

Yün halınıza sıvı bir ürün dökülüp, kirlendiğinde paniklemeden hemen bu lekeyi temizlemeniz gerekir. Öncelikle yapılması gereken bir bez ile yüz halının üzerine bastırmak ve sıvının fazlasını almaktır. Sonrasında evinizde var ise yün deterjanı ile vakit kaybetmeden halıyı silmeniz gerekir. Bu aşamada halıyı çok fazla ıslatmamaya özen göstermeniz gerekir. Ayrıca kullandığınız bezin temiz olması ve renginin çıkmaması da çok önemlidir.

Yün halı temizliği genel olarak zor bir işlemdir. Ancak basit lekeleri kendiniz evde dikkatli bir şekilde çıkarabilirsiniz. Bu halının temizliğinin zor olması fazla narin olduğu içindir. Yoksa genel olarak yapısı kolay temizlenebilir şekildedir.

Yün halı yıkama hizmeti

Çağbey halı yıkama fabrikası özel yün halılarınıza en uygun yıkama yöntemlerini uygulayıp zarar vermeden tertemiz olmasını sağlamakatadır. Antalya halı yıkama hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçerek hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Etiketler